Ľudová platforma iniciuje mimoriadnu schôdzu k emisnej kauze

30.01.2014 Bratislava

Bratislava 30. januára (TASR) - Opozičné strany združené v Ľudovej platforme (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS) spolu s niektorými nezaradenými poslancami podávajú návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR ku kauze emisie. Po odovzdaní potrebných 30 podpisov musí predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) zvolať rokovanie do siedmich kalendárnych dní. Na to, aby sa samotná schôdza konala, bude ešte potrebné v jej úvode schváliť program.

Cieľom opozície je vypočuť si informácie o vyšetrovaní emisnej kauzy z čias prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD) a zverejnením zoznamu osôb a firiem, ktoré údajne zbohatli na nevýhodnom predaji emisií, zistiť, kto na obchode zarobil. Zoznam poskytli Slovensku švajčiarske vyšetrovacie orgány. "Ak predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) nie je schopný tento zoznam poskytnúť, nemá právo kandidovať na post prezidenta. Postavil sa totiž na stranu ľudí, ktorí sú na zozname, teda tých, ktorí sa na tom nabalili," vyhlásil šéf SDKÚ-DS Pavol Frešo. Zároveň tvrdí, že Fico vtedy odvolal ministra životného prostredia, ale obchod bežal roky ďalej. "Prevzal osobnú politickú zodpovednosť za tento obchod," povedal Frešo.

Predseda KDH Ján Figeľ sa domnieva, že Smerom-SD sľubované istoty sú len pre niektorých, ostatným je ponúkaná neistota. "Robert Fico namiesto zastavenia kšeftu zastavil ministra Chrbeta, ktorý to navrhoval. Vymieňal ministrov, ale nikdy nezastavil to, čo dnes väčšina verejnosti chápe ako krádež na úrovni takmer 50 miliónov eur. Tento skutok si vyžaduje dôsledné vyšetrenie," apeloval. Figeľ zároveň víta postup generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý si vypýtal spis a chce posúdiť proces vyšetrovania. "Očakávam, že generálny prokurátor túto svoju kompetenciu využije účinne pre dobro občanov," konštatoval.

Líder Mostu-Híd Béla Bugár Ficovi pripomenul jeho úsilie dokázať rôzne korupčné kauzy iných vlád. "Dokonca vycestoval do Švajčiarska, aby našiel niečo v prípade tunelu Branisko. Teraz vidíme, že je tu zoznam a oni sa schovali," podotkol.

Zoznamom s zaoberal aj Výbor NR SR


Zoznamom sa minulý týždeň zaoberal aj Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) po jeho rokovaní novinárom povedal, že ho na vlastné oči nevidel, myslí si však, že na ňom nie sú žiadni politici, keďže žiadnu takúto informáciu nemá.

Poslanci na výbore Kaliňáka zaviazali informovať o možnostiach zverejnenia tohto zoznamu. Minister tvrdil, že je ochotný to urobiť, ale upozorňoval, že spis je stále živý. "Teoretický áno," odvetil na otázku, či sa poslanci môžu dozvedieť o zozname viac.

Kaliňák sa tiež domnieva, že otváranie tejto kauzy v súčasnosti je politickou kampaňou a pokrytectvom. Nepozdáva sa mu totiž, že terajší opoziční poslanci, ktorí volajú po zverejnení zoznamu, to za vlády Ivety Radičovej neriešili. "Prečo to robia dnes?" pýtal sa.




Premiér Fico sa k téme vyjadril v Slovenskom rozhlase (11. 1.) s tým, že on nie je policajt ani vyšetrovateľ. "Ja by som veľmi rád vedel, ak si to SNS a ministri organizovali, aké bolo pozadie. Ak máme nejaké informácie, pustime to von. Nemám s tým žiadny problém," povedal. Zároveň uvítal postoj generálneho prokurátora. "Povedal, že sa idú pozrieť, či polícia postupovala správne pri preverovaní prípadu predaja emisných limitov. Urobil to ako nezávislý generálny prokurátor. Nechajme ich, nech pracujú. Ja som vždy za to, ak sa niekde niečo stalo, nech sa o tom verejnosť dozvie," doplnil.
 

Vyberte región

mark